- 13 października, 2021
- 4 minutes read
Pachołek gumowy – nie tylko na parking
Pachołki gumowe są cenione za wytrzymałość, elastyczność i wszechstronność stosowania. Sprawdzają się nie tylko na parkingach oraz w ruchu drogowym. W wielu sytuacjach pomagają organizować i porządkować przestrzeń. Przybliżamy więc produkt, jakim są pachołki gumowe oraz prezentujemy ich możliwe zastosowania – nie tylko na parkingu.
Gumowe pachołki drogowe – najważniejsze cechy
Najczęściej pachołki drogowe są wytwarzane z polietylenu (PE) i polichlorku winylu (PVC/PCV). Innymi słowy mogą występować w wariancie plastikowym lub gumowym. Dużo trwalsze, wytrzymalsze oraz odporniejsze na uszkodzenia są oczywiście pachołki gumowe. Nawet po zderzeniu z pojazdem czy po najechaniu na pachołek dzięki swojej elastyczności słupek w krótkim czasie wraca do pierwotnego kształtu bez śladów uszkodzeń. W wyglądzie gumowe pachołki drogowe niczym nie różnią się od plastikowych stożków drogowych. Mają kształt piramidy, czyli stożka. Ich wysokość jest uzależniona od wymagań klienta i warunków, w jakich będą stosowane. Są dostępne w rozmiarach w przedziale od 30 cm do 100 cm. Kolorystyka również jest bogata i różnorodna.
Pachołki gumowe mogą być dwukolorowe. W tradycyjnej formie są pomarańczowo-białe lub czerwono-białe. Do różnorodnych zastosowań można też wybrać pachołki niebiesko-białe, zielono-białe czy żółto-białe. Oprócz tego producenci oferują pachołki gumowe jednokolorowe – i tutaj również możliwości wyboru są duże.
Gdzie sprawdzą się pachołki gumowe?
Pachołki drogowe są stosowane w wielu sytuacjach, nie tylko na jezdni i w ruchu drogowym. Dzięki ich różnorodności mogą być wykorzystywane również poza drogami. Podstawowe zastosowanie to organizacja ruchu podczas remontów dróg i prac tymczasowych, które nie wymagają używania większych zabezpieczeń. Za pomocą gumowych pachołków drogowych wyznacza się stopniowe zwężenie jezdni oraz tor jazdy, oznacza progi i uskoki na jezdni podczas remontów nawierzchni, wskazuje wygrodzenia części jezdni wyłączonej z ruchu, a także zabezpiecza świeżo malowane linie oznakowania poziomego. Ponadto gumowe stożki drogowe są z powodzeniem stosowane do oznaczania miejsc niebezpiecznych i umieszczane dla zwrócenia uwagi na zagrożenie. Funkcja ta sprawdza się zarówno na drogach, parkingach, chodnikach, jak i na prywatnych posesjach.
Pachołki drogowe wykonane z gumy są nieodzownym elementem wyposażenia stacji benzynowych i LPG. Wykorzystuje się je też podczas kursów nauki jazdy do oznakowania placu manewrowego. Dzięki elastyczności nie zniszczą się, kiedy uczący się kierowca najedzie na nie lub całkowicie je przejedzie. Pachołki gumowe mogą być również stosowane do użytku prywatnego na posesjach. Sprawdzą się na placach budowy, placach zabaw, w skate parkach czy do organizacji przestrzeni podczas imprez lub do wyznaczania torów przeszkód. Możliwości zastosowania gumowych pachołków są ogromne. Sprawia to, że warto zawsze mieć je pod ręką gotowe do wykorzystania.