- 14 lutego, 2024
- 6 minutes read
Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?
Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można je gromadzić na nich w nieskończoność. Gdy dane przestaną być ważne, należy je usunąć. Niestety, samo wciśnięcie klawisza „delete” nie wystarczy. Jak wygląda proces niszczenia cyfrowych nośników danych?
Cyfrowe nośniki danych – jak je niszczyć?
Wraz z postępującą digitalizacją przybywa danych przechowywanych na nośnikach cyfrowych. Gdy termin przydatności informacji minie, ich utylizacja jest nie tyle wskazana, ile konieczna. Nadal bowiem mogą posłużyć przestępcom. Niestety, aktualne przepisy dostarczają jedynie ogólnych wskazówek, jak powinno przebiegać niszczenie cyfrowych nośników danych. Jedno jest pewne – informacje należy usunąć w taki sposób, aby ich ponowne odczytanie nie było możliwe.
Istnieją różne sposoby na pozbycie się danych zapisanych na cyfrowych nośnikach. Niestety, usunięcie informacji lub ich nadpisanie to metody nieskuteczne. Nie gwarantują bowiem trwałego rezultatu. Zniszczone w ten sposób dane można bowiem ponownie odczytać. Na szczęście istnieją inne sposoby. Zalicza się do nich:
- metoda chemiczna – polega na zastosowaniu substancji chemicznych, które trwale pozbawiają cyfrowe nośniki możliwości odczytania informacji i ponownego zapisu. To skuteczny sposób, jednak drogi,
- metoda termiczna – w jej ramach wykorzystuje się bardzo wysoką temperaturę, która uniemożliwia odczytanie danych z nośnika cyfrowego nośnika, gdyż trwale go uszkadza. Osiągnięcie optymalnych warunków temperaturowych jest jednak trudne, co sprawia, że jest to metoda droga, a zarazem niepraktyczna,
- metoda magnetyczna – dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego odtworzenie danych z nośnika cyfrowego nie jest możliwe. To skuteczny, lecz drogi sposób na pozbycie się informacji. Co więcej, uzyskane w ten sposób rezultaty trudno zweryfikować, nie będąc specjalistą. Na dodatek metoda magnetyczna nie działa w przypadku dysków flash i SSD,
- metoda mechaniczna – polega na rozdrobnieniu nośnika cyfrowego. To skuteczny, a zarazem atrakcyjny cenowo sposób, który uniemożliwia ponowny odczyt danych. Jest też prosty w weryfikacji nawet przez laika.
Skuteczność i atrakcyjność cenowa sprawiają, że spośród wszystkich wymienionych sposobów niszczenia cyfrowych nośników, to metoda mechaniczna cieszy się największą popularnością. Przemawiają za nią także względy bezpieczeństwa. Warunek jest jeden: należy ją przeprowadzić zgodnie z normami (np. ISO 21946).
Niszczenie cyfrowych nośników danych – dlaczego warto je zlecić specjalistom?
Zgodnie z prawem to na administratorze danych ciąży obowiązek zniszczenia cyfrowych nośników danych. Wbrew jednak pozorom nie musi wypełniać go samodzielnie. Może bowiem skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się utylizacją przekazanych przez niego materiałów. To rozwiązanie polecane z kilku względów, jednak dwa wysuwają się pierwszy plan.
- Po pierwsze, zlecając niszczenie cyfrowych nośników danych profesjonalistom, dbasz o bezpieczeństwo danych. Specjaliści wiedzą, jak utylizować cyfrowe nośniki danych, tak aby zawarte na nich informacje były niemożliwe do ponownego odczytania.
- Po drugie, decydując się na profesjonalne niszczenie cyfrowych nośników danych, oszczędzasz czas. Całą procedurę utylizacji cyfrowych nośników danych przejmuje firma zewnętrzna. Specjaliści zajmą się nawet odbiorem materiałów i ich transportem do miejsca, gdzie mają zostać zniszczone.
Niefrasobliwe niszczenie cyfrowych nośników danych może sprawić, że zawarte na nich informacje dostaną się w ręce niepowołanych osób. Może narazić Cię to na straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo nośników, a jednocześnie oszczędzić czas, postaw na profesjonalne niszczenie dokumentów. Odpowiednio wybrana firma zewnętrzna zajmie się wszelkimi szczegółami. Ty zaś odetchniesz z ulgą.