• 23 września, 2021
  • 6 minutes read

Pierwsza praca w IT – o jakie stanowisko się starać?

Pierwsza praca w IT – o jakie stanowisko się starać?

Od dobrych kilku lat na rynku można zaobserwować deficyt pracowników w branży IT. Tyczy się to nie tylko programistów, ale też kandydatów na inne stanowiska. Osób chętnych do pracy po prostu nie ma, czym oczywiście najbardziej ubolewają pracodawcy. Taka sytuacja może okazać się jednak korzystna dla osób, które jednak planują rozpocząć karierę w tej branży.

Jaka pierwsza praca w IT? Czym warto się zainteresować?

 

Szybki rzut oka na rynek pracy pozwala wywnioskować, że wybór jest naprawdę spory. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również wszelkie wymagania stawiane przez firmy szukające pracowników. Te zaś najczęściej dotyczą doświadczenia. Juniorzy, teoretycznie, muszą liczyć się z największymi trudnościami, choć wiele zależy od konkretnego stanowiska.

Do tego dochodzą też inne kompetencje  – zarówno te twarde, jak i miękkie. Dlatego lepiej nie przedłużać i od razu przejść do opisu kilku najciekawszych zawodów, którymi warto zainteresować się na samym początku drogi zawodowej.

Praca w IT jako programista

 

Zaczynamy od propozycji oczywistej. W końcu to właśnie programiści są w pierwszej kolejności kojarzeni z IT i to oni przeważnie tworzą największą grupę pracowników przedsiębiorstw. Osoby rozpoczynające karierę powinny rozglądać się za ofertami dla Junior Developerów – najlepiej w firmach, które znane są ze sporego wsparcia dla początkujących programistów. Praca w przyjaznym, doświadczonym zespole to gwarancja stałego rozwoju. Czym kandydaci do pracy mogą wyrównać braki doświadczenia?

  • Znajomość właściwych języków programowania – czyli takich, z których korzysta firma. Przed rozmową rekrutacyjną warto więc sprawdzić, czy premiowany jest język C++, C#, Java, Python, PHP czy jeszcze inny.
  • Przejście programu deweloperskiego – ważne jest nie tylko to, co umiesz, ale też, jak udało Ci się zdobyć konkretną wiedzę. Wybór właściwego programu do nauki może być więc kluczowy.
  • Projekty – dobre portfolio to podstawa dla Juniorów. Niezwykle pomocny okaże się profil na platformie GitHub, który da rekruterom dostęp do Twoich projektów.   

Tester manualny – idealna praca na początek?

 

Przechodzimy do stanowiska, które w szczególności zainteresuje osoby planujące przebranżowienie. Testerem oprogramowania można bowiem zostać bez żadnego doświadczenia w IT i bez wykształcenia kierunkowego. Jak sama nazw wskazuje, zajmuje się on testowaniem, czyli dokładną analizą kodu w celu zlokalizowania ewentualnych błędów (np. funkcjonalnych), których usunięcie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania oprogramowania

Zdobycie niezbędnych umiejętności nie jest trudne (wystarczy spojrzeć na szeroką ofertę kursów), a ofert pracy jest sporo. Warto skupić się przede wszystkim na certyfikowanych szkoleniach zwieńczonych egzaminem ISTQB.

IT Support Specialist – praca w dziale helpdesk

 

Bardziej po polsku, jest to specjalista wsparcia IT, a więc osoba, która stanowi pomaga użytkownikom (klientom) w ich perypetiach ze sprzętem komputerowym, serwerem, konkretnym oprogramowaniem czy usługą.

Praca polega między innymi na obsłudze zgłoszeń, eliminowaniu awarii, konfigurowaniu urządzeń, diagnozowanie wszelkich problemów i na ogólnym wsparciu w zakresie IT. Jest to dobra praca na początek, a także niejako „przy okazji” nauki i poszerzania umiejętności w innych dziedzinach (np. w programowaniu). Od kandydatów oczekuje się dobrej znajomości systemów operacyjnych, sprzętów, usług serwerowych, a czasem również języków skryptowych.

Scrum Master – wsparcie dla zespołów projektowych

 

Metodyka Scrum pozwala w znaczący sposób usprawnić proces przygotowywania oprogramowania, w oparciu o tak zwany manifest Agile. Skupia się ona między innymi na zarządzaniu produktem, komunikacji i przyspieszaniu poszczególnych czynności.

W pracy na stanowisku Scrum Mastera liczą się przede wszystkim kompetencje miękkie, choć dobrze widziana jest oczywiście wiedza na temat sposobu wytwarzania programów. Żeby rozpocząć swoją karierę, warto ukończyć odpowiedni kurs. Doświadczenie i wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane.

 

Pierwsza praca to dopiero początek. Branża IT zapewnia szerokie możliwości rozwoju i wspinania się po szczeblach kariery. Tyczy się to także zmiany stanowisk – czasem nawet w sposób diametralny. 

 

źródło: Teamquest.pl –  rekrutacja IT praca

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Zbiornik ciśnieniowy — dlaczego jest ważny w układzie sprężonego powietrza

Zbiornik ciśnieniowy — dlaczego jest ważny w układzie sprężonego powietrza

Zbiornik ciśnieniowy jest jednym z podstawowych elementów układu sprężania powietrza. Często pełni kluczową rolę w układach…
Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…