- 10 sierpnia, 2023
- 5 minutes read
Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?
Nie każdy wie, że czynnik chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów budowy klimatyzatora, odpowiadający za obniżanie temperatury powietrza. Bez niego sprzęt ten okazałby się bezużyteczny, dlatego warto dowiedzieć się, w jakich wersjach występuje i na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu oferowanych urządzeń.
Co to jest czynnik chłodniczy w klimatyzatorze? Do czego służy?
Najpierw jednak garść ważnych informacji. Otóż czynnik chłodniczy to związek chemiczny lub kilka związków, które są wykorzystywane przez klimatyzację w ramach procesu wymiany powietrza.
W jaki sposób się to odbywa? Na początek czynnik zostaje wprowadzony do skraplacza przez sprężarkę, która powoduje wzrost jego ciśnienia i temperatury. Następnie dochodzi do usunięcia ciepła i schłodzenia powstałej cieczy – trafia ona do parownika, gdzie znów zamienia się w gaz, przez co proces zachodzi od nowa.
Choć powyższy opis to jedynie skrócona procedura wymiany ciepłą między klimatyzatorem a otoczeniem, stanowi dobry dowód na to, że bez czynnika chłodniczego nie może być mowy o skutecznej klimatyzacji.
Rodzaje czynników chłodniczych wykorzystywanych w klimatyzatorach – który z nich wybrać?
Podział omawianych związków wskazuje na dwie grupy – czynniki syntetyczne oraz naturalne, takie jak na przykład propan i butan. Te pierwsze wyróżniają się wysokim wskaźnikiem ODP, który określa poziom niszczenia warstwy ozonowej. Ich masowe stosowanie stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego producenci zastępuje je czynnikami naturalnymi, w przypadku których wskaźnik ODP jest zerowy.
Nie oznacza to jednak, że każdy z nich okazuje się tak samo skuteczny. Kolejną ważną zmienną jest bowiem współczynnik GWP, czyli potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (Global Warming Potential). To właśnie ten parametr warto wziąć pod uwagę podczas porównywania najczęściej wykorzystywanych rozwiązań.
- Czynnik chłodniczy R410A (freon). Nadal spotkać można go w wielu urządzeniach, jednak trzeba pamiętać, że już w 2025 roku nastąpi wycofanie go z produkcji na mocy najnowszych regulacji Unii Europejskiej. Według nich współczynnik GWP w czynnikach chłodniczych nie będzie mógł przekraczać progu 750, podczas gdy w przypadku R410A wynosi on aż 2088. Co to oznacza? Że w sytuacji, gdy do atmosfery przedostanie się 1 kg tego związku, uwolnione zostanie 2088 kg dwutlenku węgla.
- Czynnik chłodniczy R290. Jest węglowodorem, jednym ze składników gazu ziemnego. To właśnie on odpowiada za pracę nowoczesnych, ekologicznych klimatyzatorów. Jego współczynnik GWP wynosi zaledwie 3, co sprawia, że w najbliższej przyszłości powinien być stosowany powszechnie. Należy podkreślić również, że czynnik R290 nie stanowi zagrożenia związanego z wybuchem, choć dojść może do miejscowego zapłonu w razie nieuważnego serwisowania sprzętu.
- Czynnik chłodniczy R32. Pod względem oddziaływania na środowisko plasuje się pomiędzy związkami R410A a R290. Wyróżnia się bowiem współczynnikiem GWP na poziomie 675. Jest przy tym stosunkowo tani i wydajny, dlatego znaleźć można go w większości urządzeń proponowanych w sklepach. Kolejnym jego atutem jest fakt, iż da się go odzyskać, a następnie ponownie użyć. Do tego trzeba dodać jeszcze małą palność i brak zagrożenia związanego z miejscowym zapłonem.
Jaki czynnik chłodniczy w klimatyzatorze jest najlepszy? Jak wybrać sprzęt dla siebie?
Powyższe informacje wydają się na tyle wyczerpujące, że dzięki nim znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję. Jeśli celujesz przede wszystkim w produkty atrakcyjne pod względem cenowym, zapewne najbliższej będzie Ci do klimatyzatorów z czynnikiem chłodniczym R32. Modele zawierające związek R290 natomiast to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na zmniejszaniu wpływu codziennej obsługi sprzętu na środowisko naturalne.
Oczywiście cały czas musisz pamiętać o tym, że o przydatności oraz jakości systemów klimatyzacji decydują też inne kwestie. Dobrze przygotowany doradca lub pracownik sklepu pomoże Ci odpowiednio dopasować kluczowe parametry techniczne do bieżących potrzeb, wskaże także warte uwagi funkcje i elementy dodatkowe.
źródło: Clima Polska klimatyzatory