• 17 lipca, 2023
  • 3 minutes read

System WMS w magazynie – główne zalety

System WMS w magazynie – główne zalety

System WMS, czyli system zarządzania magazynem, jest rozwiązaniem uznawanym za jedno z najbardziej perspektywicznych dla rozwoju branży logistycznej. Coraz więcej firm decyduje się na inwestycję właśnie w tę technologię. System ten pomaga w zarządzaniu zapasami, wysyłką i pobieraniem produktów w magazynie. Może być używany w połączeniu z innymi programami i systemami, np. z oprogramowaniem do planowania zasobów przedsiębiorstwa klasy ERP, systemami realizacji zamówień czy też łańcuchem dostaw SCM, a także oprogramowaniem TMS przeznaczonym do zarządzania transportem. Poznaj najważniejsze zalety WMS.

Zwiększenie wydajności magazynu

Dzięki systemowi WMS można w łatwy sposób analizować dane dotyczące realizowanych zamówień oraz przebiegu procesów magazynowych. Ułatwia to również określenie natężenia pracy w ciągu konkretnego dnia i określenie, w jakich godzinach pracownicy mają najwięcej obowiązków, a w jakich podaż pracy przewyższa liczbę realizacji. System WMS pozwala więc na ustalenie rzeczywistego zapotrzebowania na pracowników w magazynie i stworzenie precyzyjnego grafiku. Będzie to skutkowało redukcją godzin pracy pracowników przy utrzymaniu optymalnej siły niezbędnej do sprawnego funkcjonowania magazynu. Przełoży się to ostatecznie na zwiększenie efektywności pracowników i redukcję kosztów.

Zmniejszenie liczby pomyłek

To właśnie człowiek jest odpowiedzialny za pomyłki przy kompletacji wysyłek. Problem ten można zniwelować, korzystając z systemu WMS. Zapewnia on wgląd w dane dotyczące przebiegu kompletacji zamówień. Od razu wiadomo, kto był odpowiedzialny za realizację danego zamówienia, jak przebiegała kompletacja i jak długo trwała. Odchylenia od normy zostaną zauważone bardzo szybko, co umożliwi natychmiastową reakcję. Przełoży się to na wyeliminowanie przyczyn zmniejszenia wydajności.

Wsparcie motywacji

Każdy pracodawca wie, jak ważne jest właściwe motywowanie pracowników. Może to być problematyczne w przypadku firm zatrudniających wiele osób, wśród których każda ma inne potrzeby. Oczywiście jedną z najbardziej skutecznych metod jest zapewnianie pracownikom gratyfikacji finansowych, lecz ich otrzymanie musi być uwarunkowane wysoką wydajnością pracownika. Dzięki systemowi WMS pracodawca będzie w stanie dokładnie określić efektywność każdej osoby i zastosować adekwatny system premiowy. WMS wskaże też, którzy pracownicy muszą popracować nad pewnymi obszarami. Tę zaletę można uznać za swojego rodzaju „skutek uboczny” korzystania z systemów WMS.

Intuicyjne użytkowanie

Dużą zaletę systemów WMS stanowi łatwość ich obsługi. Nawet skomplikowane na pierwszy rzut oka procesy okazują się być proste i przejrzyste. Pracownik z łatwością zrozumie całą ścieżkę, a sam system zakomunikuje w sposób klarowny jakie działanie należy podjąć w konkretnej sytuacji.

Podsumowanie

Wdrożenie systemów zarządzania magazynem przynosi wiele korzyści właścicielom i operatorom magazynów. Dzięki nim będzie można rozwinąć biznes, wykorzystać powierzchnię magazynową w optymalny sposób i zwiększyć wydajność pracy.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można…
Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Nie każdy wie, że czynnik chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów budowy klimatyzatora, odpowiadający za obniżanie…
Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

W dzisiejszych czasach odzież medyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i higieny zarówno personelowi medycznemu,…