- 15 lipca, 2023
- 4 minutes read
Co może wskazywać na nerwicę u dziecka?
Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dzieci były w pełni szczęśliwe. Starając się zapewnić godne warunki do prawidłowego rozwoju, należy pamiętać o wielu istotnych aspektach. Ważne są nie tylko kwestie materialne, ale również przekazywanie odpowiednich wzorców czy zapewnienie optymalnych warunków dla równowagi psychicznej dziecka. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdzie niezwykle szybkie tempo życia i coraz więcej różnych wyzwań, którym trzeba stawić czoło, powodują, że codzienne funkcjonowanie obciążone jest dużą dawką stresu. Zaburzenia, występujące po stronie układu nerwowego, takie jak nerwica u dzieci, to niestety coraz częściej występujące stany u młodego pokolenia. Jak podejść do tego problemu, by pomóc dziecku? Odpowiadamy!
Jak rozpoznać nerwicę u dzieci?
Najczęściej występującym objawem nerwicy u dzieci jest ból brzucha, który pojawia się w stresującej sytuacji lub bezpośrednio przed nią. Poza tym nierzadko można zauważyć przyspieszone bicie serca oraz szybsze oddychanie. Kolejnymi objawami są bóle głowy oraz problemy ze snem. Nerwica u dzieci często powoduje płacz oraz ogólną nerwowość. Sygnałem ostrzegawczym jest również unikanie przebywania w towarzystwie.
Gdzie szukać przyczyn nerwicy u dzieci?
Powodów występowania nerwicy u dziecka należy szukać na wielu płaszczyznach. Do tego zaburzenia może przyczyniać się wiele różnych czynników, a najpopularniejsze z nich to:
- nagła zmiana środowiska,
- przeżycie traumatycznego wydarzenia,
- lęk dziecka przed tym, że nie sprosta wymaganiom, stawianym mu przez innych,
- brak wsparcia najbliższych.
Dodatkowo niemałym błędem, popełnianym często przez rodziców, jest zbyt częste krytykowanie dziecka lub z drugiej strony – nadopiekuńczość. Należy więc pamiętać, że wchodzenie w tego typu skrajności w aspekcie wychowawczym może nieść za sobą negatywne skutki i wywoływać między innymi nerwicę u dzieci.
Jak poradzić sobie z nerwicą u dzieci?
W kontekście leczenia stanów nerwicowych, występujących u młodych pacjentów, należy przede wszystkim nastawić się na to, że optymalny proces terapeutyczny będzie wymagał odpowiedniej ilości czasu. Ważna jest tutaj cierpliwość i konieczność konsultacji ze specjalistą, którym będzie w tym przypadku psychiatra dziecięcy lub psycholog. Priorytetem dla takiej osoby jest zawsze znalezienie przyczyny nerwicy u dzieci. Jest to niezbędne dla doboru optymalnej formy terapii i często wymaga efektywnej współpracy na linii lekarz-rodzice-dzieci. Natomiast w samym procesie leczenia stosowane są różnego rodzaju treningi relaksacyjne oraz ćwiczenia z zakresu kształtowania umiejętności społecznych.
Chcąc ochronić dziecko przed występowaniem zaburzeń układu nerwowego, warto zastanowić się, czy przyjęty model wychowawczy jest odpowiedni. Należy również dokładnie obserwować zachowania najmłodszych, aby móc w porę podjąć interwencję. W przypadku wystąpienia wskazanych w artykule objawów nerwicy u dzieci, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.