• 15 lipca, 2023
  • 4 minutes read

Co może wskazywać na nerwicę u dziecka?

Co może wskazywać na nerwicę u dziecka?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dzieci były w pełni szczęśliwe. Starając się zapewnić godne warunki do prawidłowego rozwoju, należy pamiętać o wielu istotnych aspektach. Ważne są nie tylko kwestie materialne, ale również przekazywanie odpowiednich wzorców czy zapewnienie optymalnych warunków dla równowagi psychicznej dziecka. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdzie niezwykle szybkie tempo życia i coraz więcej różnych wyzwań, którym trzeba stawić czoło, powodują, że codzienne funkcjonowanie obciążone jest dużą dawką stresu. Zaburzenia, występujące po stronie układu nerwowego, takie jak nerwica u dzieci, to niestety coraz częściej występujące stany u młodego pokolenia. Jak podejść do tego problemu, by pomóc dziecku? Odpowiadamy!

Jak rozpoznać nerwicę u dzieci?

Najczęściej występującym objawem nerwicy u dzieci jest ból brzucha, który pojawia się w stresującej sytuacji lub bezpośrednio przed nią. Poza tym nierzadko można zauważyć przyspieszone bicie serca oraz szybsze oddychanie. Kolejnymi objawami są bóle głowy oraz problemy ze snem. Nerwica u dzieci często powoduje płacz oraz ogólną nerwowość. Sygnałem ostrzegawczym jest również unikanie przebywania w towarzystwie.

Gdzie szukać przyczyn nerwicy u dzieci?

Powodów występowania nerwicy u dziecka należy szukać na wielu płaszczyznach. Do tego zaburzenia może przyczyniać się wiele różnych czynników, a najpopularniejsze z nich to:

  • nagła zmiana środowiska,
  • przeżycie traumatycznego wydarzenia,
  • lęk dziecka przed tym, że nie sprosta wymaganiom, stawianym mu przez innych,
  • brak wsparcia najbliższych.

Dodatkowo niemałym błędem, popełnianym często przez rodziców, jest zbyt częste krytykowanie dziecka lub z drugiej strony – nadopiekuńczość. Należy więc pamiętać, że wchodzenie w tego typu skrajności w aspekcie wychowawczym może nieść za sobą negatywne skutki i wywoływać między innymi nerwicę u dzieci.

Jak poradzić sobie z nerwicą u dzieci?

W kontekście leczenia stanów nerwicowych, występujących u młodych pacjentów, należy przede wszystkim nastawić się na to, że optymalny proces terapeutyczny będzie wymagał odpowiedniej ilości czasu. Ważna jest tutaj cierpliwość i konieczność konsultacji ze specjalistą, którym będzie w tym przypadku psychiatra dziecięcy lub psycholog. Priorytetem dla takiej osoby jest zawsze znalezienie przyczyny nerwicy u dzieci. Jest to niezbędne dla doboru optymalnej formy terapii i często wymaga efektywnej współpracy na linii lekarz-rodzice-dzieci. Natomiast w samym procesie leczenia stosowane są różnego rodzaju treningi relaksacyjne oraz ćwiczenia z zakresu kształtowania umiejętności społecznych.

Chcąc ochronić dziecko przed występowaniem zaburzeń układu nerwowego, warto zastanowić się, czy przyjęty model wychowawczy jest odpowiedni. Należy również dokładnie obserwować zachowania najmłodszych, aby móc w porę podjąć interwencję. W przypadku wystąpienia wskazanych w artykule objawów nerwicy u dzieci, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można…
Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Nie każdy wie, że czynnik chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów budowy klimatyzatora, odpowiadający za obniżanie…
Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

W dzisiejszych czasach odzież medyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i higieny zarówno personelowi medycznemu,…