• 14 października, 2021
  • 6 minutes read

Jak zorganizować transport na budowę?

Jak zorganizować transport na budowę?

Transport maszyn, pojazdów, materiałów i kontenerów na budowę może przysparzać trudności organizacyjnych na budowie. Jak zorganizować przywóz tych wszystkich elementów, aby ciąg dostaw był zapewniony i jakich maszyn używać? Podpowiadamy. 

Co będzie potrzebne na budowie?

Na placu budowy z pewnością przydadzą się koparki i koparkoładowarki. Maszyny te, pomimo że posiadają koła, nie nadają się jednak do dłuższych podróży. Dlatego na plac budowy często dowożone są na tzw. niskopodwoziach. Te pojazdy przewożą ciężkie maszyny, w tym koparki, koparkoładowarki do klienta nawet na dużych odległościach. Transport takiego sprzętu jest bezpieczniejszy, szybszy i tańszy w porównaniu z samodzielnym przewozem ładowarki czy koparki. 

W transporcie maszyn, materiałów i kontenerów nieodzowne będzie zastosowanie HDSów. To dźwigi samochodowe HDS to inaczej samochody ciężarowe z zamontowanym hydraulicznym dźwigiem. Mogą być one wyposażone w skrzynię ładunkową, w której przewożony będzie sprzęt lub materiały budowlane (także sypkie). Pojazdy HDS są niezwykle elastyczne w zastosowaniu. Dzięki wykorzystaniu hydraulicznie sterowanego ramienia mogą być wyposażone w hak — wtedy spełnią rolę dźwigu lub specjalnej łyżki (wtedy będą pełnić funkcję koparki).  Ciężarówka z HDS wyposażona w hak doskonale sprawdzi się do przewozu, załadunku i rozładunku ciężkich i gabarytowych maszyn i urządzeń — np. przewozu maszyn budowlanych typu betoniarki czy agregaty prądotwórcze. Sprawdzą się w przewozie dużych tafli szkła, okien, drzwi oraz do przewozu materiałów budowlanych, takich jak palety betonu lub kostki brukowej. W przypadku usług takich jak transport  materiałów sypkich typu żwir czy piasek wykorzystuje się HDSy z łyżką, która na skrzynię ładunkową może załadować dowolną ilość piasku czy innego sypkiego materiału. 

Samochodowe dźwigi hydrauliczne sprawdzają się również w transporcie kontenerów. To one dostarczają dowolnej wielkości kontenery na odpady czy kontenery biurowe, magazynowe lub sanitarne. Pojazdy nie tylko przewiozą kontener w wybrane przez klienta miejsce, ale również go załadują, wyładują i posadowią w wyznaczonym miejscu.

Warto dodać, że samochód z HDS ma jeszcze jedną zaletę — pojazdy te wykonane są w wersjach szosowych i terenowych. W efekcie dla modeli z napędem 4×4 nie będzie problemem transport budowlany w miejsce, gdzie nie ma utwardzonych dróg. Z kolei pojazdy z HDS szosowe szybko i tanio przetransportują wybrany ładunek tam, gdzie nie ma problemu z korzystaniem z dróg lub utwardzonych nawierzchni. 

Jeśli zależy Ci na usłudze takiej, jak transport materiałów sypkich, a ich załadunek będzie zapewniony przez sprzedawcę, skorzystaj z wywrotek. To pojazdy, które zapewniają optymalną cenę usługi oraz szybki transport. 

Jak zorganizować transport, aby nie czekać na dowóz towaru?

Zaplanuj przewóz poszczególnych elementów na budowę w sposób, który umożliwi Ci optymalne wykorzystanie materiałów i maszyn. Podziel prace na etapy i ustaw wynajem samochodu z HDS tak, aby dostarczył wszystkie potrzebne rzeczy na danym etapie budowy. Zadbaj zawczasu o kontenery na odpady, które przydadzą się na każdym etapie realizacji inwestycji. Rozważ możliwość wynajmu maszyn budowlanych i zamawiaj dostarczenie ich z odpowiednim wyprzedzeniem. Jednocześnie korzystaj z usług tylko takich firm, które zapewnią Ci maszyny wraz z operatorem posiadającym  wszystkie uprawnienia do ich obsługi. 

Korzystaj z usług transportowych HDS sprawdzonych firm. Jeśli nie masz takich polecanych przez innych przedsiębiorców czy znajomych poszukaj opinii w internecie. Najlepiej także korzystać z usług przedsiębiorstwa, które zapewni szeroką gamę pojazdów — najlepiej wszystkich Ci potrzebnych. W ten sposób ograniczysz czas i często wydatki na usługę — znacznie łatwiej kontaktować się i ustalać terminy realizacji z jednym przedsiębiorcą, a nie kilkoma niezależnymi podmiotami. Sprawdź zawczasu, czy firma dysponuje większą flotą pojazdów, aby w razie awarii była w stanie dostarczyć pojazd zastępczy. Elastyczność wynajmującego w zakresie szerokiej gamy usług powinna być dla Ciebie atutem. 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Zbiornik ciśnieniowy — dlaczego jest ważny w układzie sprężonego powietrza

Zbiornik ciśnieniowy — dlaczego jest ważny w układzie sprężonego powietrza

Zbiornik ciśnieniowy jest jednym z podstawowych elementów układu sprężania powietrza. Często pełni kluczową rolę w układach…
Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…