• 12 lipca, 2023
  • 3 minutes read

Czujniki wizyjne – niezbędne w automatyzacji nowoczesnego przemysłu

Czujniki wizyjne – niezbędne w automatyzacji nowoczesnego przemysłu

Automatyka przemysłowa to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin inżynierii. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii pozwala minimalizować koszty produkcji oraz zwiększać jej wydajność przy zachowaniu wysokiej jakości. W grupie urządzeń umożliwiających automatyzację procesu produkcyjnego znajdują się m.in. czujniki wizyjne.

Czym są czujniki wizyjne?

Nowoczesne czujniki wizyjne zastępują ludzkie oko. Zbudowane są z elementu optycznego, modułu analizującego obraz, oświetlacza oraz układu wejścia/wyjścia pozwalającego na tworzenie złożonego systemu wizyjnego. Kamera ustawiona w odpowiednim miejscu rejestruje obrazy, które są w sposób automatyczny analizowane i przesyłane dalej, zapewniając precyzyjną, skuteczną i wydajną kontrolę wizyjną.

W zależności od potrzeb istnieje możliwość korzystania z jednego czujnika wizyjnego bądź grupy urządzeń, które na bieżąco analizują kilka procesów produkcyjnych jednocześnie. Dobrej jakości urządzenia oferowane przez renomowanych producentów wytwarzane są z najwyższej jakości materiałów i wyposażone w zaawansowane układy optyczne C-Mount, których rozdzielczość wynosi nawet 2 MPx. Dzięki temu wyróżniają się niezawodnością i trwałością nawet przy intensywnej eksploatacji.

Czujnik wizyjny jako element systemu wizyjnego

Czujniki wizyjne stanowią podstawowe narzędzie wykorzystywane w automatyce przemysłowej. Poszczególne modele różnią się między sobą m.in. rozmiarem oraz oferowaną rozdzielczością obrazu. Czujniki mogą generować obraz monochromatyczny bądź kolorowy. Im wyższa rozdzielczość urządzenia, tym jakość uzyskiwanego obrazu będzie równie większa. Przy wyborze czujnika należy zwracać również uwagę na szybkość przetwarzania danych. Najlepszy sprzęt może wykonywać nawet 50 inspekcji wysokiej rozdzielczości w ciągu jednej sekundy lub ponad 100 inspekcji w trybie zwiększonej prędkości (obniżona rozdzielczość). Prostsze i tańsze konstrukcje pozwalają na wykonywanie 12 inspekcji na sekundę.

Warto pamiętać, że czujniki wizyjne stanowią jedynie element większego systemu wizyjnego. W jego skład wchodzi również specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Jego zadaniem jest m.in. sterowanie pracą czujnika, a także gromadzenie i analizowanie danych przesyłanych przez urządzenie optyczne.

Wykorzystanie czujników wizyjnych w przemyśle

Powszechna automatyzacja przemysłu sprawia, że czujniki wizyjne znajdują coraz większe zastosowanie. Wykorzystywane są przede wszystkim w systemach kontroli jakości. Zastosowanie kamer pozwala na bezdotykową analizę półproduktów oraz produktów gotowych zjeżdżających z linii produkcyjnej. Tego rodzaju sprzęt stosowany jest m.in. w branży kosmetycznej i spożywczej do weryfikowania poprawności nanoszonych etykiet, czy też kontrolowania ilości produktów umieszczanych w opakowaniach. Przemysł elektroniczny używa czujników wizyjnych w celu kontroli obecności i położenia poszczególnych komponentów. Podobne zadania czujniki wykonują w branży motoryzacyjnej.

Podsumowanie

Oko ludzkie bywa zawodne, dlatego w procesie kontroli jakości coraz częściej korzysta się z czujników wizyjnych. Wysokiej jakości sprzęt pozwala szybko i precyzyjnie wykrywać wadliwe produkty, zanim trafią do odbiorców. Zastosowanie urządzeń optycznych wpływa więc na automatyzację, zwiększenie wydajności i jakości procesu produkcyjnego.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…