- 28 września, 2021
- 7 minutes read
Różne warianty zbiorników na gaz – który wybrać?
Zbiornik na gaz propan jest nieodzownym elementem całej instalacji. Aby mógł być łatwo dostosowany do każdych warunków i możliwości inwestora, występuje w wielu różnych wariantach. Zbiorniki na płynny propan można zakupić w wariancie naziemnym lub podziemnym w wielu różnych pojemnościach. Oprócz tego dostępne są jako sprzęt nowy oraz używany. Taka mnogość możliwości może przyprawiać o zawrót głowy. Jak dokonać wyboru, z którego będziemy zadowoleni? W artykule podpowiadamy, który zbiornik na gaz wybrać.
Zbiorniki na gaz propan o różnej pojemności – gdzie stosować?
Zbiorniki na gaz propan występują w wielu różnych wariantach, również jeśli chodzi o ich pojemność. Większość producentów tych sprzętów oferuje kilka podstawowych pojemności jako standard. Są to głównie zbiorniki mieszczące 1000 l, 1650 l, 1750 l, 2250 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l lub 6400 l płynnego propanu. Oprócz tego wiele firm daje możliwość indywidualnego dostosowania pojemności zbiornika poprzez wykonanie go na zlecenie klienta, według jego wytycznych i wskazań. Dzięki temu zbiorniki na gaz propan stały się sprzętem szytym na miarę, a więc idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb danego gospodarstwa domowego.
Najczęściej pojemność zbiornika na gaz dobierana jest w oparciu o powierzchnię domu, który będzie ogrzewany propanem. Jednak bywa, że należy również uwzględnić liczbę mieszkańców domu i liczbę odbiorników gazu. Zbiorniki na propan o pojemności do 7000 litrów cieszą się największą popularnością, ponieważ ich posadowienie na działce nie wymaga starania się o pozwolenie na budowę, wystarczy samo zgłoszenie w starostwie powiatowym. Opcją najlepiej sprawdzającą się w domach jednorodzinnych o powierzchni około 150 m2 są zbiorniki mieszczące 2700 litrów propanu.
Naziemne i podziemne zbiorniki na gaz – rozwiązanie na każdą posesję
Dla jeszcze lepszego dostosowania zbiornika na gaz propan do warunków konkretnej działki i wymagań użytkowników można wybierać pomiędzy zbiornikami naziemnymi i podziemnymi. Różnią się one sposobem posadowienia na działce. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki naziemne umieszczane są na specjalnej płycie fundamentowej na powierzchni gruntu i pozostają całkowicie widoczne. Natomiast zbiorniki podziemne lokalizuje się częściowo lub całkowicie pod powierzchnią gruntu, a ich widoczność jest mocno ograniczona.
Przy wyborze mogą decydować względy estetyczne, ale nie tylko. Zbiorniki podziemne i naziemne różnią się także wymaganymi minimalnymi odległościami, jakie muszą zachować od granicy działki i od budynków. Dla podziemnych zbiorników na gaz są one o połowę mniejsze, przez co znacznie lepiej sprawdzają się na małych podwórkach. Niektórzy producenci wprowadzili jednak pewne novum, które zwiększa dostępność zbiorników na propan również dla właścicieli szczególnie małych posesji. Tą innowacją jest możliwość wyboru pionowego zbiornika podziemnego. Łatwiej go wpasować w małe działki, a jest równie funkcjonalny, jak jego poziome odpowiedniki.
Nowy czy używany zbiornik na propan? Dostępne na każdą kieszeń
To jednak nie koniec wyborów i decyzji, jakie można podjąć w kontekście zbiorników na gaz. Po wybraniu pojemności zbiornika i wariantu naziemnego lub podziemnego, a także pionowego bądź poziomego, pozostaje zdecydować o tym, czy chcemy kupić zbiornik z rynku pierwotnego czy wtórnego. Warto wiedzieć o tej możliwości.
Zbiorniki na gaz propan dostępne są zarówno jako sprzęt nowy, jak i używany. Różnią się przede wszystkim ceną, ale oprócz tego także maksymalną żywotnością. Nie mniej jednak zbiorniki używane mogą być równie funkcjonalne przez wiele lat. Bywa, że doskonale sprawdzają się nawet przez 10 czy 20 lat. Warto więc zdecydować w oparciu o dostępne fundusze.
Zbiorniki używane zdecydowanie zwiększają dostępność instalacji gazowych, ponieważ pozwalają nieco obniżyć koszt inwestycji początkowej. Z kolei nowe zbiorniki na gaz dają pewność niezawodności przez długi czas użytkowania. Możliwości wyboru jest wiele. Warto znać je wszystkie, aby móc dokładnie przeanalizować opcje i wybrać najlepszą dla siebie.