• 4 grudnia, 2022
  • 4 minutes read

Pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną – na czym polega?

Pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną – na czym polega?

Kto z nas nie marzył kiedyś o meblach tapicerowanych? Są one bardzo przyjemne w dotyku i prezentują się doskonale w wielu sceneriach. Niestety – tym wszystkim zaletom towarzyszą też pewne przeszkody: jedną z nich jest konieczność prania tapicerki, aby zachowała ona świeżość. Doskonale podczas tego sprawdza się pranie metodą ekstrakcyjną – czy wiesz jednak, na czym ona polega? W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić cały proces – zapraszamy do lektury.

Na czym polega metoda prania ekstrakcyjnego?

Cały proces można skrócić do jednego zdania: nanosimy pod wysokim ciśnieniem preparat czyszczący na powierzchnię materiału, a następnie odsysamy go razem z brudem.

Nazwa tej metody wzięła się prawdopodobnie z angielskiego słowa „extract”, czyli wyciągać. Pranie ekstrakcyjne bowiem w pewien sposób „wyciąga” razem z sobą wszystkie zanieczyszczenia.

Używa się do tego odpowiednich mieszanek środków chemicznych (na przykład odplamiaczy) – aby nie uszkodzić przypadkowo materiału, o ich zastosowaniu powinien decydować profesjonalista.

Dlaczego warto czyścić ekstrakcyjnie?

Zalet prania ekstrakcyjnego możemy wymienić całe mnóstwo. Do najważniejszych z nich zaliczamy jednak:

wysoką skuteczność – za pomocą tej metody pozbędziesz się nawet najtrudniejszych do usunięcia plam i innych zanieczyszczeń,

przyjemny zapach na dłużej – powierzchowne czyszczenie mebli tapicerowanych nadaje przyjemny zapach na maksymalnie kilka dni, pranie ekstrakcyjne – na wiele tygodni lub nawet miesięcy,

usunięcie drobnoustrojów od środka – aby pozbyć się wszystkich wirusów i bakterii z mebla, należy wyczyścić go od środka: czyli w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajduje się najwięcej kolonii pasożytów.

Nie chcemy w tym miejscu ująć innym metodom czyszczenia, jednak pranie ekstrakcyjne w większości przypadków sprawdza się po prostu doskonale.

Pranie ekstrakcyjne w domu – czy jest to możliwe?

Istnieje specjalny typ odkurzaczy – tak zwane odkurzacze piorące (zwane również ekstrakcyjnymi). Dzięki nim faktycznie możesz spróbować wyprać swoją tapicerkę meblową bez wychodzenia z domu.

Pytanie: czy warto?

Osobiście nie zalecamy zabierać się za pranie tapicerek meblowych samodzielnie. Możesz w końcu omyłkowo uszkodzić materiał lub po prostu wyczyścić go niedokładnie (w zbyt małej głębokości), przez co będziesz zmuszony często ponawiać proces.

Naszym zdaniem znacznie rozsądniej jest skorzystać raz z usługi profesjonalistów, niż marnować czas na poprawianie swoich własnych błędów.

Ekstrakcyjne pranie tapicerek – jak często?

Zarówno tapicerki meblowe, jak i dywany, wykładziny oraz materace, powinno oddawać się do prania przynajmniej dwa razy w roku.

Regularne czyszczenie zapewni dłuższy żywot Twoich mebli, ale przede wszystkim estetyczny wygląd i bezpieczeństwo dla domowników.

Na co dzień zapewne o tym nie myślisz, jednak meble (a w szczególności kanapa) są bez przerwy wystawiane na próbę i mają kontakt z brudnymi rzeczami – na przykład spodniami.

Zadbaj więc o ich odpowiednie czyszczenie. Bo po prostu warto.

źródło: brudout.pl

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…