• 28 listopada, 2021
  • 5 minutes read

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Zakup nowego telewizora to zawsze duże wyzwanie. W pierwszej kolejności warto dokładnie określić swoje potrzeby i zawęzić krąg poszukiwań do określonych technologii jak np. technologie OLED i QLED. Spójrzmy zatem, czym charakteryzują się obie z nich oraz jaki telewizor wybrać – OLED czy QLED?

Telewizory OLED – czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Pierwszym rodzajem omawianych przez nas telewizorów są telewizory OLED. Posiadają one wyświetlacze z diodami LED, które są wytworzone ze związków organicznych. O w nazwie „OLED” bierze się właśnie z oznaczenia „organiczny” w ich nazwie. Najważniejszą różnicą w porównaniu do wyświetlaczy technologii LED jest to, że telewizory OLED nie wymagają dodatkowego podświetlania, ponieważ piksele działają oddzielnie i samodzielnie emitują światło. Dzięki temu wyświetlacz OLED zapewnia doskonały kontrast obrazu, który zapewnia dużą przyjemność z oglądania niezależnie od kąta spojrzenia na ekran. Telewizory OLED charakteryzują się także prawdopodobnie najlepszym wyświetleniem na rynku, szerokim kątem widoczności obrazu oraz kontrastem na najwyższym poziomie. Z drugiej strony telewizory OLED oferują niezbyt wysoką maksymalną jasność w trybie HDR.

Telewizory QLED – czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Bardzo ciekawą alternatywą dla telewizorów z technologią OLED są telewizory QLED. Są one wyposażone w wyświetlacze wykonane w technologii Quantum Dot (tzw. kropek kwantowych). Technologia QLED została opatentowana przez firmę Samsung. Nazwa oznacza natomiast nanokryształy zamontowane między filtrem koloru i poszczególnymi elementami podświetlenia ekranu telewizora. Dzięki wykorzystaniu wspomnianych nanokryształów możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości obrazu, głębi barw i kontrastów. Telewizory wykonane w technologii QLED wyróżniają się wysoką jakością obrazu każdym trybie (dotyczy to również HDR) oraz bardzo żywym oddaniem kolorów widocznych na ekranie. Telewizory QLED oferują również głęboki poziom czerni, który poprawia jakość wyświetlanych obrazów. Telewizory wykonane w technologii QLED mają zazwyczaj dużą przekątną ekranu i często posiadają podświetlenie krawędziowe lub tylne. Dodatkowe oświetlenie sprawia, że telewizory QLED są jaśniejsze od OLED, nie tracąc przy tym na żywotności ekranu.

OLED a QLED – porównanie technologii

Każda technologia produkcji telewizorów odznacza się swoimi zaletami i wadami. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów OLED i QLED. Telewizory QLED doskonale sprawdzają się w ciemnych i nasłonecznionych pomieszczeniach, ponieważ cechują się podwyższonym poziomem jasności. Z drugiej strony telewizory OLED pasują do miejsc, w których telewizor będzie umieszczony pod niestandardowym kątem. Jeśli chodzi o głębokość barw (np. głębokość czerni) i wysokość kontrastu, to przewagę osiąga technologia QLED. Telewizory QLED zazwyczaj cechują się również dłuższą żywotnością i lepszą wytrzymałością matrycy. W przypadku telewizorów QLED możliwe jest wygenerowanie dokładniejszych składowych RGB i poprawa parametrów obrazu ze względu na zastosowanie tzw. kropek kwantowych. W wielu przypadkach decydującym czynnikiem przy wyborze telewizora jest jego cena. Technologia QLED jest tańsza od OLED. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków (choć nie zawsze) telewizory QLED są mniej energooszczędne niż telewizory z technologią OLED.

 OLED i QLED – jaki telewizor wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór nowoczesnych telewizorów z matrycami typu QLED lub OLED. W przypadku technologii QLED na szczególną uwagę zasługują Telewizor LED 55” Samsung QE55Q60TAUXXH 4K Smart oraz nieco większy Telewizor LED 65” Samsung QE65Q60TAUXXH 4K Smart. Nie można jednak zapominać, że w wielu przypadkach najlepszym wyborem jest zakup telewizora, który został wykonany z technologią OLED. Przewaga telewizorów z technologią QLED polega przede wszystkim na tym, że już w cenie ok. 3000-4000 złotych można kupić telewizor o bardzo wysokim standardzie, który zapewni szczegółowy obraz podczas oglądania filmów lub grania.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Dlaczego w imporcie z Chin opłaca się korzystać z transportu kolejowego?

Dlaczego w imporcie z Chin opłaca się korzystać z transportu kolejowego?

Sprowadzasz towaru z Chin? Chcesz zoptymalizować łańcuchy dostaw w swojej firmie? Poznaj zalety transportu kolejowego z…
Skróty klawiszowe w programie PowerPoint, które warto znać

Skróty klawiszowe w programie PowerPoint, które warto znać

Program PowerPoint umożliwia wykorzystanie wielu przydatnych funkcji, dzięki którym projektowanie prezentacji multimedialnych staje się znacznie łatwiejsze.…
Praktyczne porady na temat wyboru mebli łazienkowych, które zmaksymalizują przestrzeń i funkcjonalność

Praktyczne porady na temat wyboru mebli łazienkowych, które zmaksymalizują przestrzeń i funkcjonalność

Wybór odpowiednich mebli do łazienki to zadanie, które wymaga przemyślenia i planowania. Właściwe meble nie tylko…