• 27 września, 2021
  • 7 minutes read

Kupujesz sprężarkę? Sprawdź jej poziom głośności podczas pracy!

Kupujesz sprężarkę? Sprawdź jej poziom głośności podczas pracy!

Zakup sprężarki to spory wydatek i dlatego najczęściej poprzedzony jest dokładnym rozeznaniem. Chcemy wybrać najlepsze, najbardziej wydajne, energooszczędne i solidne urządzenie. Jednak podczas poszukiwania urządzenia o optymalnych parametrach technicznych często zapominamy o poziomie głośności generowanym przez sprężarkę powietrza. Kiedy poziom głośności pracy kompresora ma znaczenie? Jak wysoki poziom hałasu wpływa na pracę i co z tym zrobić? Tego wszystkiego dowiecie się z niniejszego tekstu.

Dlaczego praca w hałasie jest szkodliwa?

Wiele zawodów z licznych branż narażonych jest na codzienną pracę w hałasie. Jednak zaleceniem zawartym w przepisach BHP jest, aby możliwie ograniczać poziom hałasu w miejscu pracy. Oprócz tego wiążąca jest również Dyrektywa 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn. Wprawdzie nie ustalono w niej limitu poziomu emisji hałasu związanego z użytkowaniem maszyn, również sprężarek powietrza, ale wskazano wytyczne dotyczące hałasu emitowanego przez użytkowane maszyny. Wytyczne te mają na celu ochronę zdrowia pracowników, dlatego warto je stosować w zakładzie pracy. 

Wszelkie akty prawne dotyczące hałasu w miejscu pracy podają jako graniczną wartość poziom hałasu pomiędzy 85 a 90 dB przy 8-godzinnej ekspozycji na hałas. Dodatkowo użytkownicy maszyn powinni być informowani o poziomie emisji hałasu poprzez odpowiedni zapis w instrukcji użytkowania dla maszyny. Z kolei gdy poziom hałasu przekracza 70 dB niezbędne jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich środków ochrony słuchu. Zalecenia te zgodne są z zapisami normy ISO 1999:1990. 

Praca w hałasie jest nie tylko nieprzyjemna, ale może mieć także wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do negatywnych skutków narażenia na nadmierny hałas należy m.in. zmęczenie, słabsza wydajność pracy, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, zaburzenia orientacji i drażliwość, problemy ze snem, a nawet depresja. Do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych zaliczamy bóle i zawroty głowy oraz szumy w uszach, co z kolei prowadzi do trwałego uszkodzenia słuchu lub jego całkowitej utraty.

Kiedy poziom głośności sprężarki ma znaczenie?

Mając na uwadze wszystkie wymienione konsekwencje należy zapewnić pracownikom możliwie najbardziej komfortowe warunki pracy poprzez zakup sprężarki pracującej z niskim poziomem głośności. Jest to szczególnie zalecane w zakładach, gdzie sprężarki pracują w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk pracy. Poziom głośności kompresora powietrza ma również spore znaczenie na dużych halach, gdzie występuje echo, a hałas jest szczególnie uciążliwy. Także wszędzie tam, gdzie w danym pomieszczeniu pracuje więcej niż jedna sprężarka ich hałas może być szczególnie dokuczliwy. 

A czy istnieją sytuacje, w których poziom hałasu emitowany przez kompresor powietrza nie ma znaczenia? Owszem. Są to nieliczne przypadki, w których sprężarka powietrza umieszczona jest w oddzielnym pomieszczeniu, tak zwanej sprężarkowni. Wtedy ściany pomieszczenia dość skutecznie wygłuszają odgłosy emitowane przez urządzenia i głośna praca kompresora nie stanowi problemu. Jednak nie każdy zakład czy firma mogą sobie pozwolić na wydzielenie pomieszczenia na sprężarkownię. W takim przypadku należy wybrać sprężarkę powietrza gwarantującą niższą emisję hałasu.

Jak wybrać sprężarkę pracującą z niskim poziomem głośności?

Producenci nie zawsze umieszczają w specyfikacji swoich urządzeń informację o poziomie hałasu, jaki emitują sprężarki. Nie mają też takiego obowiązku. Jednak jako klient mamy prawo dopytać o taką informację. Warto to robić przed zakupem, gdyż po uruchomieniu kompresora w zakładzie będzie za późno na wymianę, a hałas będzie nam nieustannie towarzyszyć w pracy. 

Niektóre firmy, jak np. ALMiG Kompressoren Polska S.A, mają w swojej ofercie wyłącznie sprężarki śrubowe i tłokowe cechujące się relatywnie niskim poziomem głośności pracy. Warto wybierać szczególnie nowoczesne kompresory powietrza wyposażone w skuteczne osłony dźwiękochłonne. Takie dodatkowe wyposażenie skutecznie ogranicza głośność sprężarki i zwiększa komfort pracy z wykorzystaniem sprężonego powietrza.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…