- 22 marca, 2023
- 7 minutes read
Jak usunąć wykwity grzyba ze ściany?
Właściciele domów często zastanawiają się, w jaki sposób skutecznie pozbyć się wykwitów grzybnych z powierzchni ścian? Problem ten jest następstwem nadmiernej wilgoci, która przez długi czas utrzymuje się we wnętrzu. Należy zadbać o to, aby jak najszybciej usunąć wykwity grzybne, ponieważ jest to nie tylko problem estetyczny, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w zagrzybionych pomieszczeniach.
Grzyb czy pleśń – jak odróżnić te organizmy biologiczne?
Pojawiające się na ścianach wykwity w postaci nieestetycznych przebarwień mogą być pleśnią lub grzybem. Zdarza się, że osoby, które nie przebywają na co dzień w pomieszczeniach, nie są w stanie zauważyć pierwszych symptomów tego problemu, szczególnie, gdy grzyby lub pleśń pojawiają się pod tapetą, za meblami lub też za listwami podłogowymi. Grzyb na ścianach zaczyna wychodzić po pewnym czasie. Wówczas pojawiają się szkodliwe plamy, jednakże nieestetyczne wykwity są oznaką tego, że drobnoustroje zaczęły się już namnażać.
Najbardziej narażonymi na pojawienie się grzyba na ścianach są pomieszczenia, gdzie na co dzień unosi się para wodna i występuje silne zawilgocenie powietrza. To przede wszystkim kuchnia i łazienka. Jednakże problem zagrzybionych wnętrz dotyczy także innych pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych.
Pleśń pojawia się na suficie i na ścianach w postaci specyficznych szaro-czarnych wykwitów. Bez problemu można ją usunąć ręcznie. Grzyb z kolei wnika w głąb powierzchni, na której się osadza. Dotyczy to murów, drewna czy plastiku. Powoduje on trwałe uszkodzenie tych powierzchni. Zagrzybione ściany zaczynają mieć kolorowe wzory przypominające pajęczyny. Ponadto grzyb zaczyna wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.
Jak pozbyć się grzyba ze ścian i uniknąć ich dalszej degradacji?
Po zidentyfikowaniu grzyba na ścianie należy skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ stałe przebywanie w środowisku zagrzybionym może doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego. Wiele osób zastanawia się, czym skutecznie usunąć grzyba ze ściany. Istnieje kilka sposobów walki z tym mikroorganizmem. Najlepszą metodą jest powierzenie walki z grzybem profesjonalnym firmom zajmującym się między innymi ozonowaniem czy odgrzybianiem.
Specjalistyczne firmy zajmujące się odgrzybianiem dają gwarancję rzetelności wykonywanych usług. Samodzielne podjęcie walki z zagrzybionymi ścianami może być nieskuteczne, ponieważ dostępne na rynku środki są zbyt słabe, aby pokonać namnażające się mikroorganizmy. Usuwanie grzyba ze ściany powinno odbywać się przy pomocy środków chemicznych. Domowe sposoby mogą jedynie pomóc w walce z tym problemem. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym osuszaniem wnętrz po zalaniu oceniają stopień zagrzybienia powierzchni. To właśnie oględziny wnętrz wskazują na to, jakie środki chemiczne będą skuteczne, aby pozbyć się grzyba.
Przyczyny ponownego pojawienia się grzyba na ścianie
Samodzielne usuwanie grzyba ze ściany może początkowo przynieść zadowalający efekt. Jednakże należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do pleśni, ten organizm biologiczny powoduje trwałe uszkodzenie powierzchni ścian, bez względu na to, jaki materiał budowlany został użyty do ich wykonania. Można skuć tynk i pokryć zainfekowaną grzybem ścianę odpowiednim preparatem. Jednakże, jeśli nie zlikwiduje się przyczyny pojawienia się tego organizmu biologicznego, wówczas grzyb na ścianie pojawi się ponownie, w niedalekim odstępie czasu. Przyczyną tego stanu jest nieprawidłowa wilgotność powietrza, jaka przez dłuższy czas utrzymuje się w danym wnętrzu. Może dojść do tego w wyniku zalania mieszkania, domu lub wnętrza firmowego.
Pożywką dla grzyba na ścianie jest także brak odpowiedniej wentylacji, nieogrzewanie wnętrz, jak również zbyt szczelne okna. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym osuszaniem wnętrz posiadają sprzęt, przy pomocy którego można osuszyć pomieszczenia po zalaniu. Ponadto przeprowadzają także ozonowanie i odgrzybianie mające na celu zlikwidowanie unoszących się w powietrzu toksycznych mikroorganizmów. W pomieszczeniach, gdzie dochodzi do powstawania grzyba na ścianie powinna odbyć się profesjonalna lokalizacja wycieków wody. One również mogą być przyczyną utrzymywania się silnego zawilgocenia powietrza, które jest doskonałą pożywką dla grzyba na ścianie.
Grzyb na ścianie jest bardzo poważnym problemem, którego nie należy bagatelizować. Warto zapobiegać jego powstawaniu. Jednakże, jeśli pojawiają się wykwity, należy natychmiast skorzystać z pomocy specjalistów dysponujących odpowiednimi środkami grzybobójczymi i metodami usuwania tego problemu.