• 25 września, 2021
  • 4 minutes read

Jak przygotować dziecko do nauki pływania?

Jak przygotować dziecko do nauki pływania?

Jak przygotować dziecko do nauki pływania?

Pływanie to bardzo przydatna umiejętność. Jeśli nie nauczymy się jej w najmłodszych latach, wówczas będziemy to odkładać w czasie, aż w pewnym momencie stwierdzimy, że jest to nam zupełnie niepotrzebne. Jest to oczywiście nieprawidłowe podejście. W jaki sposób skutecznie zachęcić dziecko do pływania? Kiedy należy rozpocząć proces nauki pływania dziecka? Jakie akcesoria do pływania są niezbędne? Jakie ćwiczenia wykonywać w domu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

W jaki sposób skutecznie zachęcić dziecko do pływania?

Dla dzieci zanurzenie się w wodzie będzie albo przyjemnie, albo straszne. Dlatego też zanim po raz pierwszy wybierzemy się z naszą pociechą na naukę pływania, warto wcześniej przyzwyczajać maluszka do przebywania w wodzie. Możemy tego dokonać wykorzystując domową wannę. Doskonałym ćwiczeniem, które zalecają specjaliści, jest wydmuchiwanie powietrza w wodę przez słomkę. Powstają wówczas charakterystyczne bąbelki. Ma to pozytywny wpływ na krążenie, jednocześnie zwiększa się pojemność płuc. Dodatkowo dziecko dostrzeże formę zabawy w domowych warunkach, a to może zachęcić do nauki pływania.

Kiedy należy rozpocząć proces nauki pływania dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy należy rozpocząć naukę pływania dziecka. Przede wszystkim nie zmuszajmy do tego typu czynności- ma to negatywny wpływ na cały proces kształcenia. Zdecydowanie rozsądniejsze jest zachęcenie do spędzania czasu w wodzie. Warto pamiętać, że pierwsze ćwiczenia możemy wykonywać już w małymi dziećmi, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Lekcje pływania dla początkujących można rozpocząć, kiedy pociecha ukończyła 5 lub 6 rok. Im wcześniej jest to możliwe tym lepiej, bowiem dzieci znacznie szybciej uczą się podstawowych ruchów i nabierają pewności siebie. 

Jakie akcesoria do pływania są niezbędne?

Zanim wyślemy dziecko na pierwszą naukę pływania, musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. W jego skład wchodzi strój kąpielowy, czepki, klapki i specjalistyczne okulary pływackie. Oczywiście te ostatnie nie są konieczne, jednakże z pewnością mogą okazać się przydatne. W przypadku maluchów warto również zabrać ze sobą zabawki kąpielowe. Aby zmaksymalizować komfort pociechy, warto wyposażyć dziecko w szlafrok. Niekiedy konieczne jest zabranie na pływalnie kół zapasowych, rękawków, makaronów i specjalnych desek. Oczywiście nie obędzie się bez ręcznika i ubrań na przebranie. 

Jakie ćwiczenia wykonywać w domu?

Pierwsze ćwiczenia związane z nauką pływania można już rozpocząć w domu. W najmłodszym wielu wystarczające będzie regularne przemywanie buzi wodą. Ciekawym rozwiązaniem jest także układanie dziecka w wanience na pleckach, dzięki temu przyzwyczai się do tej popularnej pozycji pływackiej. Nie potrzebujemy specjalistycznych akcesoriów do nauki. Małe dzieci powinniśmy przede wszystkim oswoić z wodą i dopiero wtedy przejść do dalszej nauki. 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można…
Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzatorach – czym się różnią?

Nie każdy wie, że czynnik chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów budowy klimatyzatora, odpowiadający za obniżanie…
Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

Jak prawidłowo prać odzież medyczną?

W dzisiejszych czasach odzież medyczna odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i higieny zarówno personelowi medycznemu,…