• 23 września, 2021
  • 5 minutes read

Jak ograniczyć wilgotność sprężonego powietrza?

Jak ograniczyć wilgotność sprężonego powietrza?

Wilgotność w układzie sprężonego powietrza nie jest pożądana. Dlatego bardzo istotne jest skuteczne i efektywne uzdatnianie sprężonego powietrza i eliminacja wilgoci. Aby takie właśnie było niezbędne jest zastosowanie odpowiednich modułów w układzie sprężonego powietrza. Jakie to moduły? Co zrobić i w co zaopatrzyć układ sprężonego powietrza, aby ograniczyć wilgoć? Podpowiadamy.

 

Dlaczego ograniczenie wilgotności sprężonego powietrza jest ważne?

Wilgoć obecna w powietrzu, którym oddychamy, najczęściej jest słabo wyczuwalna. Tym samym nie ma ona większego wpływu na jakość naszego życia i funkcjonowania. Nie mniej jednak drobinki wody w mniejszym lub większym stopniu stanowią nieodzowny element składowy powietrza. Kiedy natomiast powietrze to zostanie sprężone, a więc zwiększy się jego gęstość, to również ilość nagromadzonej w niej wody ulegnie zwiększeniu. Czy jest to szkodliwe? Niestety tak. Wilgoć w układzie sprężonego powietrza wpływa bezpośrednio na maszyny i urządzenia zasilane tak przygotowanym gazem, a także może zanieczyszczać produkt końcowy procesu produkcji jeśli wykorzystywany jest do jego obróbki. Nawet jeżeli z pozoru woda jest czysta, to powinno się możliwie w jak największym stopniu wyeliminować ją z układu sprężonego powietrza. Wilgoć przyspiesza procesy korozyjne, przez co urządzenia zużywają się szybciej i częściej wymagają napraw, a to z kolei podnosi koszty produkcji. Na szczęście istnieje wiele metod skutecznego usuwania wilgoci z układu sprężonego powietrza.

Jak ograniczyć wilgotność sprężonego powietrza?

Uzdatnianie sprężonego powietrza to niezbędny element w procesie jego wytwarzania i dystrybucji w zakładzie czy warsztacie. Skuteczny układ sprężonego powietrza powinien zostać wyposażony w wydajny i nowoczesny osuszacz. Dzięki niemu wilgoć będzie skutecznie eliminowana z układu  sprężonego powietrza, a tym samym jego jakość będzie lepsza. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów osuszaczy, a wybór zależy od przeznaczenia sprężonego powietrza i specyfiki zakładu. Najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze urządzenia do osuszania sprężonego powietrza to osuszacze adsorpcyjne i osuszacze ziębnicze. 

Osuszacz adsorpcyjny

Osuszacz adsorpcyjny zbudowany jest z dwóch zbiorników, które pracują naprzemiennie. Zasada ich działania polega na pracy w przemiennych, 5-minutowych cyklach. W tym czasie jeden ze zbiorników osusza powietrze, a drugi jest poddawany regeneracji. Osuszanie sprężonego powietrza odbywa się poprzez użycie adsorbenta, czyli czynnika, na którym wytrąca się wilgoć z powietrza. Kolejny cykl to odwrócenie ról zbiorników. Ten, który w poprzednim cyklu był regenerowany, w następnym przyjmuje funkcję osuszania sprężonego powietrza. Natomiast drugi z nich- odwrotnie. Dzięki takiemu układowi możliwa jest długotrwała praca obu zbiorników i zachowanie pełnej funkcjonalności osuszania sprężonego powietrza.

Osuszacz ziębniczy

Drugi z osuszaczy, jaki stosuje się w przemyśle to osuszacz ziębniczy. W tym osuszaczu eliminacja wilgoci odbywa się poprzez obniżenie temperatury sprężonego powietrza. W niższej temperaturze następuje kondensacja wilgoci, czyli jej skroplenie. W ten sposób wilgoć zostaje wychwycona z powietrza a następnie od niego odizolowana. W przypadku osuszaczy ziębniczych niezbędne jest zastosowanie separatora cyklonowego, który będzie odpowiadał za oddzielenie kondensatu od powietrza.

Odprowadzanie i utylizacja kondensatu

Warto wiedzieć, że wilgoć odprowadzona ze sprężonego powietrza przy użyciu osuszacza nie jest całkowicie czystą wodą i nie powinna być tak traktowana. Kondensat stanowi mieszaninę złożoną z wody, oleju sprężarkowego, zanieczyszczeń i rdzy. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie spustu kondensatu. Wszystkie wymienione tu moduły, czyli osuszacz, separator i spust kondensatu, stanowią elementy skutecznego systemu osuszania sprężonego powietrza. Już po opuszczeniu układu sprężonego powietrza trzeba pamiętać o prawidłowej, zgodnej z przepisami utylizacji kondensatu. Zalecane jest uzdatnianie kondensatu przed odprowadzeniem wody do ścieków.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…
Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można…