• 25 września, 2021
  • 4 minutes read

Instalacje gazów medycznych

Instalacje gazów medycznych

Instalacje gazów medycznych

Systemy rurociągowe dla gazów medycznych muszą przejść szereg testów oraz zostać objęte licznymi certyfikatami. Nic w tym dziwnego, transportują tlen medyczny i wiele innych drogocennych gazów. Są to wyroby medyczne, które muszą zostać wykonane z największą precyzją oraz starannością, spełniając określone normy. Projektowanie i montaż instalacji gazów medycznych wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dużego bagażu doświadczeń. Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Instalacje gazów medycznych oferują nam szeroki wachlarz możliwości. Omówmy każde z nich z osobna.

Gazy medyczne 

Temat należy rozpocząć od tego, czym w ogóle są gazy medyczne. Powszechnie wykorzystuje się je podczas zabiegów medycznych. Są pomocnym elementem podczas diagnostyki, badań laboratoryjnych. Stanowią nieocenioną pomoc w przygotowaniu i przechowywaniu płynów ustrojowych lub organów służących do transplantacji. Przede wszystkim wykorzystuje się gazy medyczne w anestezjologii. Tlen zastosowanie ma bardzo szerokie i powszechne. Nic więc dziwnego, że gazy medyczne przepisy mają szalenie restrykcyjne.

Gazy techniczne i gazy anestetyczne

Gazy techniczne powszechnie wykorzystywane są w medycynie. Tlenkiem azotu leczy się wcześniaki. Stosując go jako gaz wziewny skutecznie rozszerza się naczynia w płucach. Jest więc także gazem anestetycznym (wziewnym). 

Kolejnym gazem technicznym jest azot. W ciekłej postaci używany jest w miejscach, gdzie konieczne jest utrzymanie przez długi czas niskich temperatur. Instalacja podtlenku azotu wykorzystywana jest jako anestyk podczas znieczuleń ogólnych. Jest także świetnym środkiem przeciwbólowym, w połączeniu z tlenem w proporcjach 50:50 jest szeroko używany w stomatologii. Podtlenek azotu instalacja daje natychmiastową ulgę w bólu, nic więc dziwnego, że cieszy się wśród medyków dużym uznaniem. Jak widać, instalacje gazów medycznych niosą nieocenioną pomoc. 

Co to jest tlen medyczny? 

Tlen medyczny to życiodajny gaz, używany do resuscytacji, wspomagania oddechu czy wentylacji płuc. Powszechnie wykorzystuje się go w komorach hiperbarycznych. 

Szerokie zastosowanie instalacji gazów medycznych 

Instalacja gazów medycznych ma szerokie spektrum działania. Ciekawym zastosowaniem jest sprężanie gazów. Instalacja spręża gazy naturalnie występuje w powietrzu, przez co wykorzystuje się ją do napędu sprzętu medycznego i aerozoloterapii jako nośnik, który dostarcza wziewne anestetyki.

Kolejną możliwością instalacji jest próżnia medyczna. Zacznijmy od jej definicji. Próżnia w szpitalu to instalacja podciśnieniowa, która ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest odsysanie śluzu i płynów infuzyjnych. Mówiąc wprost, próżnia wykorzystywana jest podczas wszelkich zabiegów oraz operacji. 

Skąd się bierze tlen? 

System instalacji gazów medycznych składa się ze źródeł zasilania, skąd gazy medyczne (w tym tlen) rozprowadzane są poprzez system rurociągów do jednostek zasilających. Najdroższe są źródła gazów medycznych. Skąd się bierze tlen?  Tlen powietrze pozyskuje się ze zbiorników kriogenicznych czy stacjonarnych generatorów. 

Instalacje gazów medycznych to podstawowy element wyposażenia każdej placówki medycznej, które stanowią bezcenną pomoc dla personelu medycznego oraz samych pacjentów. 

Zobacz również

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Zakup nowego telewizora to zawsze duże wyzwanie. W pierwszej kolejności warto dokładnie określić swoje potrzeby i…
Jak niszczyć dokumenty zgodnie z RODO?

Jak niszczyć dokumenty zgodnie z RODO?

RODO wprowadza wiele istotnych zmian w kwestii ochrony danych osobowych, jakie są gromadzone i przetwarzane przez…
Jakie wybrać szkło do kuchni?

Jakie wybrać szkło do kuchni?

Zastosowanie szkła w kuchni to alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych. Ten materiał stał się tak popularny,…