• 6 lipca, 2023
  • 3 minutes read

Indycznik – jak stworzyć go od podstaw?

Indycznik – jak stworzyć go od podstaw?

Indyki należą do najbardziej kapryśnych ptaków, dlatego też stworzenie im wygodnego miejsca do życia nie jest łatwym zadaniem. Nieodpowiednie warunki mogą skutkować tym, że ptaki zaczną chorować, a produkcja jaj znacząco się zmniejszy. O czym należy pamiętać, planując hodowle indyków? Jakie warunki należy zapewnić tym ptakom i jak od podstaw stworzyć dobry indycznik? Odpowiadamy!

Stworzenie indycznika – o czym należy pamiętać?

Indyki do prawidłowego i zdrowego rozwoju potrzebują ciepła i komfortu, dlatego zanim ruszy budowa indycznika, należy starannie przemyśleć jego konstrukcję. Indyki nie tolerują przeciągów, nie lubią również, jak jest zbyt zimno czy zbyt ciepło. Ponadto są ptakami, które lubią przestrzeń, dlatego należy wybudować taki indycznik, który określonej liczbie zwierząt pozwoli na swobodne poruszanie się. Indyki powinny mieć także wybieg na zewnątrz.

Indycznik powinien mieć ocieplone ściany lub zamontowane dodatkowe źródło ogrzewania – indyki potrzebują do prawidłowego rozwoju warunków termicznych na stałym poziomie. Są to również zwierzęta waleczne, dlatego w celu uniknięcia walk, indycznik należy podzielić na sektory z mocną partycją lub siatką. Takie zabezpieczenie zapobiegnie również deptaniu piskląt w czasie chodzenia.

W indyczniku należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie – może być ono zarówno naturalne, jak i sztuczne, w zależności od dostępnych możliwości. Oświetlenie ma duży wpływ nie tylko na nośność samic, ale również prawidłowy rozwój piskląt.

Odpowiednie planowanie podstawą powstania dobrego indycznika

Aby ptaki mogły żyć w cieple i komforcie, należy starannie przemyśleć plan budowy indycznika. Warto pamiętać o tym, że nie należy trzymać więcej niż jednego dorosłego indyka na 1 m².  Należy również przemyśleć lokalizację indycznika – powinna być ona na lekkim wzniesieniu, aby nie dochodziło do powstawania nadmiernej wilgoci.

Dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie rysunków, dzięki którym możliwe będzie obliczenie ilości potrzebnego do budowy materiału. W miarę możliwości należy tak zaplanować przestrzeń, aby pisklęta i dorosłe osobniki miały osobistą wolierę z karmnikami i poidłami.

W projekcie indycznika należy uwzględnić nie tylko fermę i zagrodę, ale i przedsionek – to dobre rozwiązanie, które ochroni indyki przed przeciągami i zimnym powietrzem przedostającym się do wnętrza w czasie zimnych dni.

Ścielenie indycznika – jaki materiał wybrać?

Planowanie powinno objąć również ścielenie indycznika. Indyki narażone są na tworzenie się odgnieceń w obrębie stawów – z tego też powodu należy zadbać o ściółkę, która znacząco zminimalizuje to ryzyko. Ta powinna być dobrze ugnieciona, a jej wysokość nie może być mniejsza niż 8-10 cm. Ułatwieniem zadania w tym przypadku będzie profesjonalna ścielarka do słomy. Alternatywą dla słomy w indyczniku mogą być suche wióry drzewne, jednak pierwszy materiał będzie się sprawdzał zdecydowanie lepiej.

 

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Trendy technologiczne w chińskich produktach – Co warto mieć w ofercie sklepu

Trendy technologiczne w chińskich produktach – Co warto mieć w ofercie sklepu

Chiny są jednym z globalnych liderów w produkcji i innowacji technologicznych. Ich produkty zdobywają rynek dzięki…
Zakup mieszkania a podatki – o czym warto wiedzieć?

Zakup mieszkania a podatki – o czym warto wiedzieć?

Podczas wyboru nowego mieszkania należy wziąć pod uwagę nie tylko jego metraż, czy lokalizację, ale też…
Catering na konsolację – najważniejsze korzyści

Catering na konsolację – najważniejsze korzyści

Organizacja stypy to dla bliskich zmarłego przykry obowiązek, którym muszą się zająć pomimo bólu związanego ze…