• 29 marca, 2023
  • 6 minutes read

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru domu pogrzebowego?

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru domu pogrzebowego?

Gdy umiera bliska osoba, rodzina musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi emocjami, ale również z koniecznością wyboru zakładu pogrzebowego. Jest to o tyle ważne, iż profesjonalny podmiot będzie w stanie wyręczyć najbliższych w określonych działaniach związanych z organizacją pochówku. Dzięki temu skupią się oni na wzajemnym wsparciu, a nie na formalnościach. Na co więc zwrócić uwagę, aby wybrać rzetelny dom pogrzebowy?

Dom pogrzebowy – jak wybrać rzetelny podmiot? Podstawowe kwestie, które warto sprawdzić

 Chociaż w tradycji katolickiej przyjęło się, że pochówek powinien odbyć się w ciągu trzech dni od śmierci zmarłej osoby, tak naprawdę nie ma odgórnych regulacji, które nakazywałyby organizację pogrzebu w określonym terminie. Chyba że przyczyną zgonu była choroba zakaźna, wówczas pochówku należy dokonać w ciągu 24 godzin od chwili śmierci. Ma to przeciwdziałać ewentualnemu rozprzestrzenianiu się infekcji. W innych przypadkach pośpiech nie jest wskazany i warto się go wystrzegać, gdyż najczęściej jest złym doradcą.

Zanim więc w ferworze emocji postanowisz skontaktować się z pierwszym z brzegu domem pogrzebowym, upewnij się, czy to dobry wybór. Czasy, kiedy organizację pogrzebu powierzano podmiotowi, który znajdował się w najbliższej okolicy, na szczęście minęły. Nie musisz więc decydować się na firmę, która nie do końca spełnia Twoje oczekiwania. A co jeśli nie wiesz, czego oczekiwać?

Oto podstawowe kryteria, które ułatwią Ci wybór domu pogrzebowego i pozwolą uniknąć problemów.

  1. Dobra reputacja. To walor, na który zakład pogrzebowy pracuje przez lata, sumiennie wykonując powierzone mu zadania. Zdarza się, że podmiot, który cieszy się estymą, nie musi nawet podejmować działań reklamowych, gdyż dobra reputacja działa za niego. Niemniej dla Ciebie nie musi być oczywiste, że dany zakład pogrzebowy jest lepszy od drugiego. Dzięki internetowi możesz jednak sprawdzić, co o konkretnej firmie sądzą jej klienci. Wystarczy, że przeczytasz dostępne w sieci opinie. Stanowią one użyteczną wskazówkę i podpowiedź, jak współpraca z podmiotem może wyglądać w praktyce.
  2.  Zakres usług. Im szerszy zakres usług, tym w bardziej kompleksowy sposób dom pogrzebowy jest w stanie zająć się organizacją pochówku. Oczywiście możliwość wyboru urny zamiast trumny czy też współpraca z Mistrzem Ceremonii niekoniecznie muszą być usługami, których  Ty poszukujesz. Dlatego wybierając dom pogrzebowy, sprawdź, czy świadczony zakres usług odpowiada Twoim oczekiwaniom.
  3.  Doświadczenie. Im dłużej zakład pogrzebowy działa na rynku, tym lepiej. Oznacza to, że cieszy się uznaniem wśród klientów. W przeciwnym razie nie zdołałby utrzymać się w branży. Lata praktyki mogą również sugerować, że podmiot doskonale wie, jak odpowiednio zorganizować pogrzeb i sprostać wymaganiom rodziny.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze domu pogrzebowego?

 Dobra reputacja, kompleksowa oferta usług funeralnych czy też doświadczenie to podstawowe kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze zakładu pogrzebowego, jednak niejedyne. Co jeszcze jest ważne?

W tym trudnym czasie możesz mieć problemy z podejmowaniem decyzji i załatwianiem formalności. Przedstawiciele rzetelnego domu pogrzebowego nie tylko będą służyć radą, ale również pomogą w uzupełnieniu dokumentów. W razie potrzeby załatwią też formalności związane np. z ubieganiem się o zasiłek pogrzebowy. Wystarczy, że podpiszesz stosowne upoważnienie.

Istotne jest również to, czy zakład pogrzebowy zapewnia usługę transportu ciała 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oczekiwanie na odbiór zwłok do wczesnego poranka, gdy zgon nastąpił późnym wieczorem, może się negatywnie odbić na zdrowiu psychicznym domowników.

Gdy umiera bliska osoba, wybór domu pogrzebowego to kwestia, która schodzi na dalszy plan. Tymczasem może mieć ogromne znaczenie nawet dla samego przebiegu pochówku. Dlatego nie warto jej traktować po macoszemu i w tych trudnych chwilach znaleźć odrobinę czasu, by podjąć dobrą decyzję.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Dlaczego w imporcie z Chin opłaca się korzystać z transportu kolejowego?

Dlaczego w imporcie z Chin opłaca się korzystać z transportu kolejowego?

Sprowadzasz towaru z Chin? Chcesz zoptymalizować łańcuchy dostaw w swojej firmie? Poznaj zalety transportu kolejowego z…
Skróty klawiszowe w programie PowerPoint, które warto znać

Skróty klawiszowe w programie PowerPoint, które warto znać

Program PowerPoint umożliwia wykorzystanie wielu przydatnych funkcji, dzięki którym projektowanie prezentacji multimedialnych staje się znacznie łatwiejsze.…
Praktyczne porady na temat wyboru mebli łazienkowych, które zmaksymalizują przestrzeń i funkcjonalność

Praktyczne porady na temat wyboru mebli łazienkowych, które zmaksymalizują przestrzeń i funkcjonalność

Wybór odpowiednich mebli do łazienki to zadanie, które wymaga przemyślenia i planowania. Właściwe meble nie tylko…