- 4 lipca, 2023
- 3 minutes read
AI — główne wyzwania współczesnych menedżerów
W dzisiejszych czasach świat jest coraz bardziej napędzany sztuczną inteligencją. AI staje się obecna w wielu dziedzinach życia – również w biznesie i w zarządzaniu. Może być postrzegana w dwojaki sposób – jako narzędzie do ulepszania i optymalizacji w przedsiębiorstwie, ale także jako wyzwanie, z którymi muszą się zmierzyć menedżerowie XXI wieku.
Co AI może zmienić w pracy menedżerów?
Aby menedżer mógł radzić sobie we współczesnym świecie, musi przede wszystkim osiągnąć cel, jakim jest zrozumienie technologii AI oraz jej potencjału. Niektórzy kierownicy mogą wprawdzie żywić pewne obawy przed nowymi technologiami, a także nieufność do decyzji podejmowanych przez systemy AI. Kluczowe jest zatem, by menedżerowie zdobyli solidne wykształcenie i mieli świadomość, na jakiej zasadzie działa technologia sztucznej inteligencji, jakie są jej ograniczenia oraz w jakich obszarach może ona przynieść wartość dodaną w przedsiębiorstwie.
Kolejnym istotnym wyzwaniem, przed jakim stają współcześni liderzy z różnych branż, jest umiejętne wdrożenie AI w firmie. Sam zakup subskrypcji to dopiero początek długiej i krętej drogi, potrzebne jest bowiem podjęcie takich działań jak:
- wybór odpowiednich narzędzi,
- dostosowanie do potrzeb danej organizacji (każda firma ma specyficzne problemy i wyzwania),
- przeszkolenie personelu.
Wszystko to wymaga czasu i zaangażowania, ale przede wszystkim wiedzy. Rzecz jasna, trzeba mieć na uwadze również kwestie ściśle związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jak na przykład:
- prywatność danych,
- rzetelność informacji podawanych przez algorytmy,
- kwestia przyjęcia odpowiedzialności za decyzje podejmowane przez systemy AI.
Wdrożenie AI w firmie to wyzwanie dla menedżera
Skuteczne zarządzanie zmianą — a jednym z czynników zmieniających otoczenie biznesowe jest właśnie sztuczna inteligencja — stanowi kolejne wyzwanie. Wdrażanie AI może wiązać się z restrukturyzacją, a czasem także redukcją zespołów, a podejmowanie tego typu decyzji z pewnością nie należy do łatwych zadań.
Nowoczesny menedżer powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że kluczem do sukcesu jest umiejętne korzystanie z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. AI może być wprawdzie (przynajmniej na obecnym etapie rozwoju) skutecznym narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji biznesowych, ale na chwilę obecną nie jest ona w stanie zastąpić ludzkiej intuicji, a także takich cech jak na przykład kreatywność i empatia.
Taki stan rzeczy sprawia, że menedżerowie powinni zrobić wszystko, by znaleźć balans między wykorzystaniem AI (można posiłkować się tymi rozwiązaniami na przykład podczas przeprowadzania zaawansowanych analiz danych) a korzystaniem z unikalnych umiejętności oraz doświadczenia pracowników.
Jednym ze sposobów na zaadaptowanie się menedżerów do świata coraz bardziej zdominowanego przez AI mogą być studia wyższe, w szczególności, jeśli są prowadzone przez praktyków. Do takich należą np. MBA Artificial Intelligence and Digital Transformation Szkoły Biznesu.