• 14 października, 2021
  • 6 minutes read

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie grzewcze, które cieszy się rosnącą popularnością. W połączeniu z fotowoltaiką pozwala zmniejszyć rachunki nie tylko za ogrzewanie budynku, ale i prąd. Warunek jest jeden – instalacja fotowoltaiczna musi być odpowiednio dobrana do pompy ciepła. Jak tego dokonać? Na co zwrócić uwagę, dopasowując system?

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – połączenie idealne?

 

W Szwajcarii już co trzeci dom ogrzewany jest przy pomocy pompy ciepła. W Polsce urządzenie to jest wykorzystywane na zdecydowanie mniejszą skalę, jednak jego zwolenników nie brakuje. Żeby do minimum ograniczyć koszty związane z eksploatacją sprzętu, warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Pompa ciepła (a konkretnie jeden z jej elementów – sprężarka) do prawidłowego działania potrzebuje bowiem energii elektrycznej. Tę zaś dzięki fotowoltaice można mieć praktycznie za darmo.

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytworzyć energię elektryczną niezbędną do pokrycia całego zapotrzebowania pompy ciepła. W efekcie dom może uzyskać status budynku z zerowym bilansem energii w skali roku. Co to w praktyce oznacza? Minimalne koszty eksploatacji.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest korzystne nie tylko dla domowych finansów, ale i środowiska naturalnego. Dodatkowymi atutami tak skomponowanego systemu jest bezobsługowość i niska awaryjność. Żeby jednak wszystko działało bez zarzutu, jak zostało już wspomniane, trzeba odpowiednio dopasować instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła. Jak to zrobić?

Jak dopasować instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła? Pierwsze kroki

 

Żeby prawidłowo dopasować instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła, należy w pierwszej kolejności ustalić, ile energii zużywa (lub w przypadku dopiero powstającego systemu zużywać będzie), pompa ciepła. W przypadku już działającego urządzenia wystarczy odczytać licznik zużytej energii w skali roku. Pod uwagę należy wziąć zarówno tryb ogrzewania budynku, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

W przypadku domu w budowie sprawa nieco się komplikuje. Wówczas trzeba dokonać stosownych obliczeń. W tym celu należy wziąć pod uwagę:

  • potrzeby grzewcze budynku,
  • przewidywane zużycie ciepłej wody użytkowej przez domowników,
  • ewentualną nadwyżkę zużycia c.w.u. w przypadku powiększenia się rodziny w najbliższym czasie.

Z kolei jeśli budynek przechodzi modernizację, jego potrzeby cieplne najczęściej ustala się na drodze audytu energetycznego, co pozwala dobrać odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła.

Żeby inwestycja w pompę ciepła była opłacalna, należy również zwrócić uwagę na współczynnik efektywności urządzenie – SCOP (lub inaczej SPF). Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on ocenić efektywność pracy danej pompy w skali roku. Współczynnik można obliczyć za pomocą kalkulatorów online. Warto tego dokonać, gdyż to właśnie ten parametr określa, ile energii elektrycznej pompa ciepła będzie zużywać w praktyce.

Dobór instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła – co dalej?

 

Po poznaniu (obliczeniu) zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła można przystąpić do określenia mocy instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh/rok energii zużywanej przez pompę ciepła należy dobrać 1 kWp system PV.

Żeby orientacyjne oszacować moc instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać także inny parametr – moc grzewczą pompy ciepła. Wówczas na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy należy dobrać 0,5-0,8 kWp mocy systemu PV.

Następnie należy zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej, tak aby pokrywała ona inne potrzeby budynku (np. zasilała energią elektryczną inne urządzenia). Nie zawsze jednak warunki zabudowy paneli fotowoltaicznych na to pozwalają. Przy obliczaniu mocy trzeba wziąć pod uwagę także zasady rozliczania z zakładem energetycznym prądu oddanego do sieci.

Inwestycja w pompę ciepła zasilaną fotowoltaiką jest kosztowna. Żeby więc uniknąć pomyłki w obliczeniach, warto je powierzyć specjalistom. Przy określaniu mocy instalacji fotowoltaicznej wezmą oni pod uwagę wszystkie niezbędne szczegóły.

źródło: inverter.com.pl – rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…
Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Niszczenie cyfrowych nośników danych – jak wygląda? Dlaczego warto je zlecić specjalistom?

Obecnie ważne informacje coraz częściej przechowuje się na nośnikach cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że można…