• 14 października, 2021
  • 6 minutes read

Przezciemiączkowe badanie mózgu u noworodków – wskazania do wykonania

Przezciemiączkowe badanie mózgu u noworodków – wskazania do wykonania

USG mózgu przezciemiączkowe wykonywane jest u noworodków i niemowląt. To specjalistyczne badanie obrazowe, które jest alternatywą dla tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. USG przezciemiączkowe może być powtarzane, ponieważ jest badaniem bezpiecznym, nawet dla nowonarodzonego dziecka.

Dlaczego można wykonać USG przezciemiączkowe?

Ultrasonografia przezciemiączkowa jest popularnym badaniem diagnostycznym wykonywanym u noworodków i niemowląt. Badanie to ma na celu precyzyjną ocenę ośrodkowego układu nerwowego dziecka. W trakcie USG przezciemiączkowego u noworodków i niemowląt lekarz diagnosta jest w stanie dokładnie ocenić poszczególne struktury mózgu.

Ciemiączko to obszar, który jest zlokalizowany na głowie małego pacjenta. Jest to struktura nieskostniała, będąca miękkim spojeniem, które łączy kości czaszki. Ich zadaniem jest zagwarantowanie jej ciągłości, jak również zabezpieczenie mózgu przed wszelkimi urazami. Ciemiączko nie tworzy twardej otoczki, co pozwala na dopasowanie główki dziecka do kanału rodnego w taki sposób, aby mogło bezpiecznie przejść przez ów kanał w trakcie porodu odbywającego się siłami natury.

USG przezciemiączkowe może być wykonywane u noworodków i niemowląt do czasu zarośnięcia ciemiączka. Proces ten dobiega końca w okolicach 18 miesiąca życia dziecka.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe?

USG przezciemieniowe jest bezpiecznym badaniem ultrasonograficznym przeprowadzanym u najmłodszych pacjentów, do których należą niemowlęta oraz nowonarodzone dzieci. Zaleca się wykonanie tego badania szczególnie w przypadku wcześniaków, a także niemowląt, które w trakcie oceny pediatrycznej otrzymały wskazanie ku temu, z uwagi na przykład na mały obwód głowy bądź zaburzenia neurologiczne czy opóźnienie w rozwoju.

Z racji tego, że ciemiączko jest strukturą nieskostniałą, wypełnioną błoną łącznotkankową, możliwe jest przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki. Błonowa budowa ciemiączka pozwala na sprawne i bezpieczne wykonanie badania ultrasonograficznego, jak również rzetelną ocenę stanu mózgu dziecka.

Badanie ultrasonograficzne przezciemiączkowe może odbywać się przez ciemiączko tylne, boczne bądź przednie. Wykonanie tej diagnostyki u nowonarodzonych dzieci może pomóc w ogólnej, jak i szczegółowej ocenie ośrodkowego układu nerwowego. Pozwala to na diagnozę wielu schorzeń, jak i wad rozwojowych, takich jak wodogłowie, torbiele, guzy, krwawienie czy też niedotlenienie i wszelkiego typu konsekwencje związane z tym stanem.

Wynik USG mózgu u niemowlaka może być podstawą do podjęcia dalszego leczenia bądź rehabilitacji. To bezpieczna metoda diagnostyczna, ponieważ nie dochodzi tutaj do emisji szkodliwego promieniowania, jak w przypadku badania RTG. USG przezciemiączkowe wyeliminowało zastosowanie prześwietleń rentgenowskich, które w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, były podstawą oceny struktury kostnej mózgu u noworodków czy niemowląt.

Wskazania do USG przezciemiączkowego

Należy pamiętać, że USG przezciemiączkowe może być przeprowadzane wyłącznie do pewnego wieku dziecka. Ciemiączko tylne u prawidłowo rozwijającego się niemowlęcia zasklepia się zazwyczaj do 8 tygodnia życia, z kolei ciemiączko przednie ulega całkowitemu stwardnieniu po ukończeniu przez niemowlę 18 miesiąca życia. W badaniu klinicznym największe znaczenie mają ciemiączko przednie i tylne.

Diagnostykę przy użyciu aparatu ultrasonograficznego wykonuje się tylko u takich dzieci, u których można uzyskać prawidłowy, czytelny obraz, pozwalający na ocenę ośrodkowego układu nerwowego. Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia badania USG przezciemiączkowego jest diagnostyka wszelkiego typu niepokojących objawów lub zmian zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym. Do tego badania kwalifikują się dzieci przedwcześnie urodzone, jak i te, u których poród obarczony był dużymi komplikacjami.

USG przezciemiączkowe wykonuje się u dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży, a także z niską masą urodzeniową. Ponadto USG przezciemiączkowe warto wykonać przy epizodach niedotlenienia w czasie ciąży, porodu czy w okresie noworodkowym.

USG przezciemiączkowe to badanie, które jest w stanie ocenić czy noworodek bądź niemowlę cierpi na schorzenia neurologiczne. Ponadto obraz ultrasonograficzny pomaga zdiagnozować nieprawidłowy przyrost obwodu główki dziecka, a także zaburzenia rozwojowe o nieustalonej etiologii.

Pozycjonowanie stron Warszawa

Zobacz również

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do Kazachstanu

Praktyczne informacje dotyczące formalności celnych i strategii unikania opóźnień przy przekraczaniu granicy podczas transportu kolejowego do…

Choć przekraczanie granicy z towarem może wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, odpowiednie przygotowanie i znajomość…
Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Podstawowe elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza

Układy sprężonego powietrza budowane są na podstawie wymagań konkretnych zastosowań. Niemniej jednak systemy sprężonego powietrza muszą…
Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Okres sprawozdawczy w ochronie środowiska – terminy, o których należy pamiętać

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych obowiązków, w tym z zakresu sprawozdawczości środowiskowej.…